Ці соковиті та м’ясисті плоди з кущів та дерев займали значне місце в раціоні людини за часів, коли люди жили натуральним господарством та збиранням. Але і при сьогоднішньому достатку ягоди належать до найкорисніших продуктів у світі. У них міститься безліч вітамінів, мінералів та інших цінних нутрієнтів, але є й протипоказання. Розкажемо про все послідовно.
⚡ Зміст
Що потрібно знати про корисні та шкідливі ягоди
- Ботанічна плутанина. З погляду науки до ягід не належить малина та суниця. Натомість томати та кавун – це ягідні плоди.
- Як часто потрібно їсти? Для отримання добової порції вітамінів та мінералів людина повинна щодня з’їдати по 200 г ягід
- Алергенні чи ні. Багато ягід належать до сильних алергенів, але завдяки селекції вивели й гіпоалергенні види, наприклад, білу смородину та полуницю
Топ корисних ягід для здоров’я жінок, чоловіків, дітей
Деякі плоди становлять особливий інтерес для здоров’я людини завдяки хімічному складу, корисним властивостям і ефекту, який можна отримати від їх вживання.
1. Кизил
Це грушоподібна ягода червоного кольору, що має кисло-солодкий, злегка в’яжучий смак. Чим стигліший кизил, тим менша терпкість, а після морозів вона знижується ще сильніше.
Плоди містять велику кількість кислот, особливо яблучної, а також пектини, дубильні речовини, ефірні олії, вітаміни C і P. За кількістю аскорбінової кислоти ягода перевершує цитрусові, а в її насінні багато жирної олії.
2. Ірга
Дрібні, круглі, синювато-чорні плоди цього чагарника чи дерева із сімейства розоцвітих дозрівають у липні-серпні. Вони містять 12-40 мг вітаміну C, 0,2-1 мг вітаміну A, а також велику кількість мінеральних солей: йоду, міді, свинцю, кобальту. Присутні в них дубильні, в’яжучі, пектинові речовини, а також антоціани – від 500 до 1600 мг. На думку вчених, ці елементи допомагають запобігти захворюванням серцево-судинної та нервової систем (1).
3. Обліпиха
Свою назву вона отримала за те, що яскраво-жовтогарячі ягоди густо обліплюють колючі гілки чагарника. У лікарських цілях використовують усі надземні частини цієї рослини, а не лише плоди, які є унікальним природним полівітамінним концентратом. У них міститься велика кількість вітаміну A і C, а також вітаміни групи B, органічні кислоти, ефірні олії, флавоноїди, стерини, мінеральні солі. З плодів обліпихи отримують цінну олію, яку вживають в їжу і використовують для лікування різних хвороб, особливо шкірних.
4. Калина
У чистому вигляді цю ягоду зазвичай не вживають, але широко використовують для приготування варення, киселю, соку, сиропу, пастили, желе. А насіння калини застосовують як замінник кави для отримання тонізуючого ефекту. Збирають ягоди після перших заморозків, коли в них знижується гіркота.
Плоди висушують і використовують у різних цілях. Вони приносять здоров’ю велику користь завдяки пектину, дубильним речовинам, вітамінам A, C, P, що містяться в них, мінеральним солям: залізу, фосфору, кальцію, марганцю, міді, йоду. У калині також багато органічних кислот та жирної олії.
5. Брусниця
Збирають цю ягоду з приходом осені на болотах, де вона дозріває до морозів. Плоди та листя вічнозеленого чагарника — цінна лікарська сировина, багата арбутином, флавоноїдами, дубильними речовинами, провітаміном A, аскорбіновою та іншими кислотами: яблучною, лимонною, бензойною. Ягода брусниці — бажана добавка для будь-якого вітамінного чаю.
Завдяки високому вмісту вітамінів та мінералів брусниця покращує стан імунної системи та підвищує опірність організму вірусам та бактеріям. Особливо корисний брусничний морс або відвар на основі ягід та листя. Навіть якщо ви вже захворіли, це полегшить стан.
6. Санберрі
Ця сонячна ягода з’явилася в результаті схрещування двох рослин — африканського пасльону, що наділив її декоративністю, і європейського дрібноплідного пасліну, що стелився, який забезпечив їстівний і яскравий смак ягоди.
Санберрі не вживають у чистому вигляді, переважно використовують для перероблення та приготування начинки для пирогів, варення, джему, мармеладу, цукатів, желе і навіть вина. У ягодах міститься велика кількість селену та рутину, що зміцнюють стінки судин, а також дубильних та фарбуючих речовин, органічних кислот, цукрів, глікоалкалоїдів.
7. Лохина
Ягоду активно вирощують у промислових масштабах, збираючи врожай з кінця липня до вересня. Синьо-чорні з сизим нальотом плоди багаті на цукри, клітковину, органічні кислоти, каротин — 110 мг, вітамін C — 550 мг, вітаміни групи B і пектин, який сприяє зниженню рівня холестерину і виведенню токсинів. Крім того, у ягодах містяться дубильні, мінеральні речовини, арбутин та флавоноїди, що зміцнюють судини та захищають клітини від окислення.
8. Горобина
Саме дерево є чудовим медоносом, а ягоди – джерелом великої кількості вітамінів. Аскорбінової кислоти в горобині більше, ніж у лимонах і апельсинах, а ще вона включає вітамін P і каротин. Присутні в плодах пектин, органічні кислоти, флавонові та дубильні речовини, макро- та мікроелементи, ефірні олії, що мають бактерицидну та протизапальну дію.
Ягоди збирають після заморозків, коли вони втрачають гіркоту, і використовують для приготування пастили, зефіру, мармеладу, варення, кондитерських виробів, а також оцту, квасу та вина.
9. Черемха
Ці чорні блискучі ягоди завбільшки з горошину мають солодку, в’яжучу м’якоть, багату на цукор, флавоноїди, кислоти — яблучну та лимонну, а також ефірні олії та дубильні речовини.
Черемху їдять у свіжому вигляді та використовують для перероблення. Її плоди заведено перемелювати в муку і готувати з неї печиво та ватрушки, а також начинку для пирогів.
10. Чорниця
Соковиті, кулясті ягоди чорного кольору із сизим нальотом прославилися особливим смаком та неперевершеними цілющими властивостями. Чорниця багата на дубильні речовини, органічні кислоти, цукри, вітаміни A, C, групи B, флавоноїди, антоціани, пектин.
За вмістом марганцю, який покращує обмін речовин, вона перевершує всі фрукти, ягоди та овочі. Фітонциди у складі чорниці допомагають позбутися дизентерійної палички, стафілококу, збудника дифтерії та черевного тифу.
Корисні властивості та протипоказання ягід
Кожен плід робить свою дію на організм. Необхідно пам’ятати, що ягід мають як корисні властивості, так і протипоказання.
Для серця
Розтерті з медом або цукром плоди калини вживають при підвищеному артеріальному тиску, атеросклерозі та спазмах судин.
Глід показаний як перший серцевий засіб при порушенні серцебиття, болях та відчутті тяжкості у грудях. Він сприяє зниженню артеріального тиску, покращує сон, допомагає при набряках.
Санберрі відома своєю здатністю зупиняти кровотечу. При хворобах серця показано вживання малини, вишні, лохини. З артеріальною гіпертензією здатні впоратися плоди горобини. А чорна смородина допомагає контролювати рівень холестерину та знижувати ризик захворювань серця.
Для очей та зору
Як примочка при очних хворобах готують “черемхову воду” і використовують за призначенням. Завдяки присутності каротину велику користь для очей можуть принести лохина, обліпиха, горобина. Відомою здатністю покращувати зір мають ягоди чорниці, а також вичавлений з них сік.
Корисні для зору також журавлина та ожина.
Для печінки
Поліпшити роботу цього органу та нормалізувати продукування жовчі здатні плоди кизилу – як у чистому, так і переробленому вигляді, а також відвари з ягід та листя обліпихи. Масло обліпихи стимулює відновлення в пошкоджених тканинах, наприклад, в печінкових клітинах після алкогольної інтоксикації. А ще воно збільшує вміст білка в печінці та регулює ліпідний обмін.
Варені з медом плоди калини показані при хворобах печінки та жовтяниці. Здатність покращувати самопочуття при гепатиті мають і ягоди чорниці.
Жовчогінні властивості демонструє санберрі, а при каменях у печінці та жовчних протоках корисно їсти плоди горобини з хлібом, чаєм, цукром чи медом.
Для нирок
Сік, варення і компот із плодів черемхи мають сечогінну дію, що дає підставу використовувати їх при захворюваннях нирок.
Для цих цілей можна використовувати відвар і настій кизилу, відвар шипшини.
Сечогінну дію мають ягоди брусниці. При каменях у нирках можна вживати та плоди горобини, а все завдяки їх сечогінним і нормалізуючим обмін речовин властивостям. Сік чорниці у суміші із соком суниці корисно пити при сечокам’яній хворобі.
Для судин
Вживання соку та продуктів з ягід обліпихи сприяє очищенню кровоносних судин від склеротичних бляшок, що благотворно позначається на роботі серця та легень. Крім того, знижується кількість нападів стенокардії.
Брусниця сприяє зниженню рівня холестерину в крові та запобігає розвитку атеросклерозу, що важливо для підтримки здоров’я серця та судин.
При цукровому діабеті
Поліпшити самопочуття людей, які страждають на це захворювання, здатні плоди кизилу. У них міститься до 10% цукрів, тому ягоди можна без побоювання вживати в їжу, а з листя готувати цілющий настій.
Відвари з брусниці та плодів горобини також здатні принести здоров’ю діабетиків велику користь. Крім того, в меню можна включати ягоди терену, які демонструють легку цукрознижувальну дію. Також діабетикам у розумній кількості можна їсти полуницю, ожину, журавлину — вони не спровокують стрибків цукру в крові, але допоможуть уникнути ускладнень діабету та забезпечать організм корисними речовинами.
Протипоказання ягід
На організм людини ягоди можуть мати як корисний, так і шкідливий вплив. Людям із різними захворюваннями слід вживати деякі плоди з обережністю.
Наприклад, свіжі ягоди обліпихи підвищують кислотність шлункового соку, тому вони протипоказані при гастриті та виразці шлунка. Крім того, вони змінюють pH сечі в кислу сторону, тому їхнє вживання протипоказане при сечокам’яній хворобі. Варто пам’ятати, що обліпиха – це ще й алергенна ягода.
Калину не варто їсти при підвищеній згортання крові, схильності до тромбоутворення, вагітності. Плоди глоду не можна їсти на голодний шлунок через підвищений ризик кишкового спазму. Появі кишкової коліки сприяє запивання їх холодною водою.
Ягоди мають здатність убирати і накопичувати токсичні речовини. Якщо збирати їх у забруднених місцях, можна завдати шкоди печінці. Цю ягоду забороняється їсти при загостренні виразки шлунка та дванадцятипалої кишки.
Кислота лише посилить подразнення стінок шлунка та кишечника. Брусниця та її листя протипоказані при зниженому артеріальному тиску, оскільки сприяють його більшому зниженню. Ягода розріджує кров, тому її не можна споживати при відновленні після операції.